Skazani na Shawshank

Skazani na Shawshank

Skazani na Shawshank jest  arcydziełem, które potrafi wywołać ciarki na plecach, łzy czy szczery uśmiech. Po obejrzeniu tego filmu chce się oglądać go ponownie za każdym razem, kiedy tylko nadarza się okazja. Są tacy, co twierdzą, że nie da się skopiować dzieła doskonałego jakim jest powieść Stephena Kinga i do tego oddać jej ducha na ekranie. Takich filmów, co idealnie odwzorowują powieści jest tyle, że można policzyć na palcach jednej ręki. Film Franka Darabonta należy do tych dzieł. Reżyserowi udało się oderwać od klimatu grozy i elementów nadprzyrodzonych. Dzięki temu dzieło zostało zrozumiane. Widz identyfikuje się z historią. Widzimy człowieka, który walczy o wolność, o prawdę i sprawiedliwość. Ta ostatnia jest tłamszona, ale jak zawsze zwycięża.

Film opowiada o młodym bankowcu Andym Dufresne, który zabija swoją żonę, którą przyłapuje na zdradzie. Andy miał wszystko, o czym mógł marzyć młody mężczyzna. Proces jest szybki, a sędzia wydaje surowy wyrok. Podwójne dożywocie. Trafia on do więzienia Shawshank. Porządku w nim pilnują sadystyczni strażnicy. Naczelnika gra Samuel Norton. Pod zasłoną Pisma Świętego dokonuje coraz większych oszustw i występków. Więzienie nie łamie Andy’ego. Zaczyna rozumieć zasady panujące w więzieniu, a co najważniejsze – wykształceniem zdobywa chłodną sympatię strażników. Andy przyjaźni się z czarnoskórym Redem (Morgan Freeman). Wiele lat przesiedzianych w Shawshank kończy się niespodziewanie jednej nocy. Dzieje się to, co było nieprzewidywalne, a co odbija swoje piętno na bohaterach i w zaskakujący sposób pieczętuje ich przyjaźń.

Reżyser bez zbędnych scen opisuje przyjaźń, która przeżyła w więzieniu 20 lat. Pojawia się poetycka sprawiedliwość, która zaprowadza porządek w świecie zdeprawowanym i zniszczonym.

Kiedy Andy dostaje wyrok, sędzia używa ostrych słów „uderza mnie pański brak skrupułów i lodowaty chłód”. Andy w takim stanie pozostaje również, kiedy inni współwięźniowie grożą mu, prześladują, biją i gwałcą. Nasz bohater znosi wszystkie przeciwności losu życia za kratami. Godzi się z tym stanem rzeczy, ale nie daje się zniszczyć. Na końcu filmu jego pokora została wynagrodzona. Film ma monologi głównych bohaterów, które nie opisują tego co mamy na ekranie, ale jakby żyją swoim życiem i pozwalają wejść w dusze bohatera.

Popularne wyszukiwanie: Skazani na Shawshank cda Skazani na Shawshank online Skazani na Shawshank cały film lektor pl youtube Skazani na Shawshank caly film Skazani na Shawshank cały film Skazani na Shawshank lektor pl Skazani na Shawshank online pl Skazani na Shawshank lektor Skazani na Shawshank youtube Skazani na Shawshank za darmo Skazani na Shawshank cały film pl lektor Skazani na Shawshank cały film lektor
Frank Darabont
Frank Darabont
16 kwietnia 1995 (Polska) 10 września 1994 (świat)
$59 841 469
10 nagród oraz 5 innych nagród i 19 nominacji
Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn

Podziel się swoją opinią

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Twoja ocena
8/10

Propozycja dla Ciebie na dziś: Jeśli potrzebujesz szybko pożyczki ratalnej i to całkowicie za darmo to wejdź koniecznie na platformę  Pożyczki Długoterminowe online i dokonaj wnioskowania i rejestracji.

Masz jakieś nie potrzebne rzeczy lub płyty z filmami czy grami a może jakiś sprzęt? Sprzedaj swoje nie potrzebne rzeczy wejdź na lombard online i zamień przedmioty nie potrzebne na gotówkę .

Sprawdź inne portale filmowe z nowościami zarejestruj się za darmo:

Telewizja bez zobowiązań player.pl:

zarejestruj sie

Filmy online za darmo online najnowsze nowości zobacz portal Chili zarejestruj się za darmo:

zarejestruj sie

Polecamy portal z filmami za darmo cinemateka wejdż i zarejestruj się online i oglądaj filmy online:

zarejestruj sie

 

wygraj netfix
wygraj netfix

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Kategorie

Weekly Tutorial

Wpisz i wyszukaj

Polecane filmy

Ciekawostki i rozmaitości
Daj ocene (5 / 2)