Milczenie owiec

Milczenie Owiec jest uznawane powszechnie jako jeden z najwybitniejszych thrillerów psychologicznych końca XX wieku. Film został nakręcony na podstawie znanej powieści. Stanowiło to zapewne ciężkie zadanie dla ekipy filmowej, aby ich dzieło dorównało poziomem do książki. Twórcy stworzyli kawał dobrego kina. Postrachem środkowego zachodu Stanów Zjednoczonych jest psychopata. Nazywany jest „Buffalo Bill”. Porywa on i morduje młode kobiety. FBI nie może sobie poradzić z tą sprawą. W akcie desperacji wysyła młodą agentkę Clarice Starling do osadzonego w więzieniu dla obłąkanych doktora Hannibala Lectera.

Jest on byłym psychiatrą, mordercą i kanibalem. Lecter obdarzony został genialnym umysłem. Obiecuje agentce pomoc w zamian za wyjawienie sekretów z jej życia. Zaczyna się niebezpieczna gra agentki z Lecterem, czasem i samą sobą.

Film w roku 1992 zdobył pięć najważniejszych Oscarów. Osiągnięcie to można porównać do sukcesów filmów, takich jak: „Ich noce” oraz „Lot nad kukułczym gniazdem”. Film odebrał nagrody w kategoriach: najlepszy film, reżyseria, scenariusz oraz dla odtwórców głównych ról. Jest to duży sukces do dziś, gdyż obraz został nakręcony konwencjonalnie.

Antony Hopkins otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora, pomimo tego, że jego postać na ekranie pojawia się na krócej niż 20 minut. Jednakże genialna kreacja aktorska obłąkanego psychiatry z demonicznym wzrokiem, przyprawia o nieprzyjemne dreszcze każdego widza. Można powiedzieć, że aktor kradnie film, skupiając na sobie bezwzględnie uwagę widza. Potrafi zadrwić z bólu matki, której córkę porwał „Buffalo Bill”, zadrwić z traumy młodej agentki, fascynuje widza i ukazuje kunszt aktorski Hopkinsa. Wielu krytyków twierdzi, że bez niego film byłby zaledwie dobry, zaś z nim jest genialny.

Na dodatek Jodie Foster, która gra agentkę Starling, dzielnie dotrzymuje kroku Antoniemu Hopkinsowi. Dla Foster jest to rola życia, pomimo, że wcześniej dała się poznać z dobrej strony w „Taksówkarzu” i „Oskarżonych”. Jej postać jest kobietą silną, charakteryzującą się dużą odwagą. Mogłaby z łatwością obezwładnić silniejszego mężczyznę. Jednocześnie sprawia ona wrażenie bezbronnej. Porusza się w męskim świecie, gdzie bezustannie jest zdominowana. Wygląda, jakby żyła w ciągłym strachu. Widzowie zaczynają się z tą postacią utożsamiać. Strach tej postaci zaczyna oddziaływać na widzów, a to wpływa na emocjonalność filmu. Clarice Starling potrafiła udźwignąć rolę osoby wybranej przez swojego szefa z FBI do złożenia wizyty w więzieniu doktorowi Lecterowi. Ten zaś szybko i perfekcyjnie wyczuł motywy, dlaczego Starling została agentką. Relacja tej dwójki jest skomplikowana i napędza film. Między nimi odbywa się psychologiczna gra.

Słabością filmu zdaje się być rola Teda Levina, czyli „Buffalo Billa”. W domyśle powinien on generować trwogę w widzu. Jest on chorym, obrzydliwym człowiekiem, ale i tchórzem. Odreagowuje tą mieszankę psychologiczną właśnie zabójstwami młodych dziewczyn. Daleko mu w stopniu grozy do doktora Lectera. „Buffalo Billowi” brakuje charyzmy, którą posiada psychiatra. Ten ostatni nie potrzebuje czynów, wystarczą słowa, by wzbudzić przerażenie. Czyny tego ostatniego wywołują jeszcze większe ciarki. Cały obraz Lectera uzupełnia to, że jest on kanibalem, co sprawia, że jest on mordercą kompletnym. Tego nie ma Bill.

Reżyser wykonał genialną robotę, mieszcząc obszerną powieść Thomasa Harrisa w czasie dwóch godzin filmu. Akcja jest płynna i zwięzła, wątki ładnie się ze sobą zazębiają. Wszystko to okraszone dobrymi dialogami, które pieszczą nasze uszy. Całość dopełnia muzyka, precyzyjne zdjęcia i genialny montaż całości. Niektóre postaci, jak Jack Crawford, są mniej rozwinięte w filmie, niż ma to miejsce w książce, lecz nie ma to znaczenia dla przebiegu akcji i nie umniejsza to filmowi jako arcydziełu.

Film jest nakręcony na takim poziomie, że nie może być kinomaniaka, który ominie ten tytuł. Jest to dzieło obowiązkowe. Powoduje on głębokie przeżycia oraz emocje.

Popularne wyszukiwanie: Milczenie owiec cda Milczenie owiec online Milczenie owiec cały film lektor pl youtube Milczenie owiec caly film Milczenie owiec cały film Milczenie owiec lektor pl Milczenie owiec online pl Milczenie owiec lektor Milczenie owiec youtube Milczenie owiec za darmo Milczenie owiec cały film pl lektor Milczenie owiec cały film lektor
Jonathan Demme
Ted Tally
31 grudnia 1991 (Polska) 30 stycznia 1991 (świat)

$272 742 922

10 nagród oraz 26 innych nagród i 21 nominacji
Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn

Podziel się swoją opinią

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Twoja ocena
8/10

Propozycja dla Ciebie na dziś: Jeśli potrzebujesz szybko pożyczki ratalnej i to całkowicie za darmo to wejdź koniecznie na platformę  Pożyczki Długoterminowe online i dokonaj wnioskowania i rejestracji.

Masz jakieś nie potrzebne rzeczy lub płyty z filmami czy grami a może jakiś sprzęt? Sprzedaj swoje nie potrzebne rzeczy wejdź na lombard online i zamień przedmioty nie potrzebne na gotówkę .

Sprawdź inne portale filmowe z nowościami zarejestruj się za darmo:

Telewizja bez zobowiązań player.pl:

zarejestruj sie

Filmy online za darmo online najnowsze nowości zobacz portal Chili zarejestruj się za darmo:

zarejestruj sie

Polecamy portal z filmami za darmo cinemateka wejdż i zarejestruj się online i oglądaj filmy online:

zarejestruj sie

 

wygraj netfix
wygraj netfix

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Kategorie

Weekly Tutorial

Wpisz i wyszukaj

Polecane filmy

Ciekawostki i rozmaitości
Daj ocene (5 / 2)