Mechaniczna pomarańcza

Mechaniczna pomarańcza

Alex DeLarge wraz ze swoim gangiem sieje spustoszenie na ulicach. Kiedy trafia do więzienia, otrzymuje propozycję odmiany swojego życia.

Czy film z 1971 roku ma jakieś odniesienie do współczesności? Stanley Kubrick w swoim dziele poruszył problematykę powszechności zła, ale również tego, czy można zmienić człowieka. Tematyka jest, więc jak najbardziej aktualna.

Film został wyreżyserowany przez Stanleya Kubricka, czyli jednego z najważniejszych reżyserów wszech czasów. Jest to historia o czwórce chuliganów: Georgiego (James Marcus), Pete’a (Michael Tarn), Dima (Warren Clarke oraz lidera szajki Alexa (Malcolm McDowell).

Paczka spędza wieczory na piciu mleka w swoim ulubionym barze oraz słuchaniu muzyki Ludwika von Beethovena, ale największą rozrywką jest znęcanie się nad słabszymi obywatelami.

Przemoc jest ich jedyną pasją i nie wyobrażają sobie życia bez niej, jednak ich lekki sposób bycia nie trwa wiecznie. W grupie dochodzi do sprzeczek, a w wyniku podstępu lider trafia do więzienia. Po kilku latach spędzonych w więzieniu Alex otrzymuje propozycję uczestnictwa w nowej terapii. Polega ona na projekcji bardzo brutalnych filmów, które mają obrzydzić przemoc. W tym momencie widz może zastanowić się, czy moralnie jest to dobre.

Z jednej strony po tej terapii główny bohater ulega zmianie i naprawdę brzydzi się agresją. Jednak z drugiej strony człowiek jest pozbawiony jednej z najważniejszych wartości czyli wolnej woli. Co jest słuszne? Na to pytanie każdy człowiek musi odpowiedzieć sobie sam. Po terapii Alex wychodzi na wolność, ale jego życie nie jest takie jakie by chciał. Zostaje osamotniony, a w ostateczności nawet rodzice odwracają się od niego. Na koniec jego sytuacja jest wykorzystana w politycznych rozgrywkach. Politycy nie przejmują się człowiekiem i brutalnie wszystkim manipulują na swoją korzyść. Najważniejsze dla nich jest utrzymanie pozycji, a człowiek jest tylko narzędziem w politycznych rozgrywkach.

Choć ten film został zakazany w sześciu krajach to moim zdaniem powinien być obejrzany przez każdego, zwłaszcza dziś. We współczesnym świecie jesteśmy obojętni na przemoc. Często nie zwracamy uwagi na to, czy komuś dzieje się krzywda i nawet nie staramy się pomóc. Możemy też rozmyślać na temat wolnej woli, gdyż nawet teraz jesteśmy ciągle manipulowani przez światowe koncerny. Powinniśmy zastanowić się czy choćby kupujemy to co potrzebujemy, czy to co ktoś wmówił nam, że potrzebujemy. Ostatecznie zastanówmy się nad politykami, którzy przedstawiają różne fakty na swoją korzyść i nie myślą o nas, a o tym jak utrzymać pozycję. Pamiętajmy o tym, że możemy być tylko pionkami w ich grze.

Popularne wyszukiwanie: Mechaniczna pomarańcza cda Mechaniczna pomarańcza online Mechaniczna pomarańcza cały film lektor pl youtube Mechaniczna pomarańcza caly film Mechaniczna pomarańcza cały film Mechaniczna pomarańcza lektor pl Mechaniczna pomarańcza online pl Mechaniczna pomarańcza lektor Liga Mechaniczna pomarańcza youtube Mechaniczna pomarańcza za darmo Mechaniczna pomarańcza cały film pl lektor Mechaniczna pomarańcza cały film lektor

Stanley Kubrick
Stanley Kubrick
31 grudnia 1990 (Polska) 19 grudnia 1971 (świat)
1 nagrody oraz 9 innych nagród i 18 nominacji
Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn

Podziel się swoją opinią

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Twoja ocena
8/10

Propozycja dla Ciebie na dziś: Jeśli potrzebujesz szybko pożyczki ratalnej i to całkowicie za darmo to wejdź koniecznie na platformę  Pożyczki Długoterminowe online i dokonaj wnioskowania i rejestracji.

Masz jakieś nie potrzebne rzeczy lub płyty z filmami czy grami a może jakiś sprzęt? Sprzedaj swoje nie potrzebne rzeczy wejdź na lombard online i zamień przedmioty nie potrzebne na gotówkę .

Sprawdź inne portale filmowe z nowościami zarejestruj się za darmo:

Telewizja bez zobowiązań player.pl:

zarejestruj sie

Filmy online za darmo online najnowsze nowości zobacz portal Chili zarejestruj się za darmo:

zarejestruj sie

Polecamy portal z filmami za darmo cinemateka wejdż i zarejestruj się online i oglądaj filmy online:

zarejestruj sie

 

wygraj netfix
wygraj netfix

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Kategorie

Weekly Tutorial

Wpisz i wyszukaj

Polecane filmy

Ciekawostki i rozmaitości
Daj ocene (5 / 2)